Landsgardeforeningens fortjensmedaljer

Landsgardeforeningen har tre fortjensmedaljer; bronze, sølv og guld. Landgardeforeningens Fortjenstmedalje i Bronze tildeles indstillede personer, som har ydet en stor og bemærkelsesværdig indsats lokalt. Fortjenstmedalje i Sølv tildeles for bemærkelsesværdig indsats på nationalt plan, og Fortjenstmedalje i Guld tildeles personer, som har ydet en stor indsats internationalt.

FornavnEfternavnMedlemsforeningTildelingÅrstal
Poul HøjteAndersenPeder Most Garden1. Bronze1995
Peder E. PedersenRingkøbinggarden1. Bronze1995
AllanJensenHolbæk garden1. Bronze1996
Benny DueholmNielsenSkjern Garden1. Bronze1996
Richard VognbjergMadsenFrederiksberg Garden1. Bronze1997
KajNielsenOdense Pigegarde1. Bronze1997
ArthurVistisenVejen Garden2. Sølv1997
Hans Excellence IngolfGreve af RosenborgLandsgardeforeningen3. Guld1997
ToveBechPeder Most Garden1. Bronze1998
BjarneNielsenRanders Pigegarde1. Bronze1998
Helle BorchersenNielsenSakskøbing Tambourkorps1. Bronze1998
MichaelPedersenLandsgardeforeningen2. Sølv1998
Kaj LykkeSørensenVarde Garden2. Sølv1998
BjarkeSørensenHaderslev Garden1. Bronze1999
TageBechPeder Most Garden1. Bronze1999
Michael BorchersenMadsenSakskøbing Tambourkorps1. Bronze1999
CarstenDaugaardSkjern Garden1. Bronze1999
LauritsAndersenVejen Garden1. Bronze1999
Jill FriisNielsenGladsaxe Pigegarde1. Bronze2000
ChrisJensenHadsund skole-orkester1. Bronze2000
Marie-LouiseJensenStruer Garden1. Bronze2000
PrebenDamsgaardSønderborg garden1. Bronze2000
Knud Evald AndersenTordenskjoldgarden1. Bronze2000
Torben SønderupNielsenSlagelse Garden2. Sølv2000
SørenMøller-LarsenVærløse Garden2. Sølv2000
ErnaSvendsen6. juli garden1. Bronze2001
EttaSiegismundHaderslev Garden1. Bronze2001
FlemmingPedersenRoskilde Garden1. Bronze2001
TorbenKaarslevSkælskør Marinegarde1. Bronze2001
JørgenSchmidtVejen Garden1. Bronze2001
MogensMadsenLandsgardeforeningen2. Sølv2001
JetteNielsenDragsholm garden1. Bronze2002
IngerKnudsenHaderslev Garden1. Bronze2002
MarianneHansenOdder Garden1. Bronze2002
Trine JuulPetersenRingkøbinggarden1. Bronze2002
Karen JohanneSørensenVarde Garden1. Bronze2002
ElseHougaardHinnerup Garden2. Sølv2002
GunnerOlsenLandsgardeforeningen2. Sølv2002
BirgitteBjerreNykøbing Falster Garden2. Sølv2002
FlemmingChristensen6. juli garden1. Bronze2003
DoritDahlBornholmer Garden1. Bronze2003
HeidiSchmidtH.C. Andersen garden1. Bronze2003
Michael NymarkHansenHinnerup Garden1. Bronze2003
TinaSønderskovJuelsminde Pigegarde1. Bronze2003
FreddyClausenNykøbing Falster Garden1. Bronze2003
ElinorSvendsenOdense Pigegarde1. Bronze2003
GretheSchmidtVejen Garden1. Bronze2003
HenrikSchmidtVejen Garden1. Bronze2003
CarstenGrantFrederiksberg Garden2. Sølv2003
SussieGrevindeLandsgardeforeningen2. Sølv2003
JohnRothemejerLandsgardeforeningen2. Sølv2003
Carsten MikaelPetersenRuds-Vedby Garden3. Guld2003
LisbethPedersen6. juli garden1. Bronze2004
JohnClausenH.C. Andersen garden1. Bronze2004
OrlaHansenHaderslev Garden1. Bronze2004
AliceGlesborgHerning Garden1. Bronze2004
FlemmingHjortlundJuelsminde Pigegarde1. Bronze2004
TorbenHjortlundJuelsminde Pigegarde1. Bronze2004
JeanetteLauritsenJægerspris Garden1. Bronze2004
Anne GretheAndersenSkive garden1. Bronze2004
TinnaSeverinsenTordenskjoldgarden1. Bronze2004
Søren RønlevNielsenLandsgardeforeningen2. Sølv2004
PerFrederiksenPrins Jørgens Garde2. Sølv2004
Bent OlsenRoskilde Garden2. Sølv2004
GeertGothUdrykker Brigaden2. Sølv2004
Julie GryRasmussenAllerød-Spejdernes Tamburkorps 1. Bronze2005
JetteNielsenBrovst Pigegarde1. Bronze2005
HelleNielsenDen Jyske Pigegarde1. Bronze2005
KirstenKlausenFrederiksberg Garden1. Bronze2005
Merethe H. NielsenH.C. Andersen garden1. Bronze2005
PerTordrupHerning Garden1. Bronze2005
BodilPetersenHolbæk Garden1. Bronze2005
SusanneHansenSkive Garden1. Bronze2005
Børge RiisLarsenSlagelse Garden1. Bronze2005
Yrsa (Carl)DamsgaardSønderborg garden1. Bronze2005
ArneJespersenAalborg Garden1. Bronze2005
PeterChristiansenDragsholm garden2. Sølv2005
MaleneArtmannLandsgardeforeningen2. Sølv2005
BrittDanielsenLandsgardeforeningen2. Sølv2005
RobertEklundWAMSB3. Guld2005
JanNielsenBornholmer Garden1. Bronze2006
Anne MetteJonssonNakskov Garden1. Bronze2006
Jan KrastrupNykøbing Falster Garden1. Bronze2006
Anna LiseWernerSlagelse Garden1. Bronze2006
AnnikaLaursenStruer Garden1. Bronze2006
TorbenSørensenVarde Garden1. Bronze2006
SvendRasmussenVedbæk Garden1. Bronze2006
ToveGæmelkeVejen Garden1. Bronze2006
Gitte GraugaardAndersenHinnerup Garden2. Sølv2006
PerBuchholzRoskilde Garden3. Guld2006
Flemming L. Sørensen6. juli garden1. Bronze2007
RikkeBrandtBornholmer Garden1. Bronze2007
OleRiisgaardDen Jyske Pigegarde1. Bronze2007
InaHasselJægerspris Garden1. Bronze2007
Anni OlsenNykøbing Falster Garden1. Bronze2007
LeifOlsenNykøbing Falster Garden1. Bronze2007
Thomas RengThomsenOdder Garden1. Bronze2007
JeanetteJensenOdense Pigegarde1. Bronze2007
Stine MarinPedersenRuds-Vedby Garden1. Bronze2007
MarianneFunchSakskøbing Tambourkorps1. Bronze2007
SusanKrygerSlagelse Garden1. Bronze2007
KjeldAndersenVejen Garden1. Bronze2007
Benny DueholmNielsenSkjern Garden2. Sølv2007
PernilleMakholmAllerød-Spejdernes Tamburkorps 1. Bronze2008
Anne MarieFrostBrovst Pigegarde1. Bronze2008
BrianHansenCopenhagen Showband1. Bronze2008
TorstenPieperHinnerup Garden1. Bronze2008
AnetteJensenSkjern Garden1. Bronze2008
Gitte NielsenSkælskør Marinegarde1. Bronze2008
UlrikHansenSlagelse Garden1. Bronze2008
Poul HenningPoulsenSnedsted Tambourkorps1. Bronze2008
ErikGodtliebsenTordenskjoldgarden1. Bronze2008
LiseGodtliebsenTordenskjoldgarden1. Bronze2008
Dorte RavnChristensenVarde Garde1. Bronze2008
Niels ErikIversenVejen Garden1. Bronze2008
SonjaIversenVejen Garden1. Bronze2008
KirstenNielsenLandsgardeforeningen2. Sølv2008
Chris SmedChristensenLandsgardeforeningen3. Guld2008
AlexSchiellerupLandsgardeforeningen3. Guld2008
Dennis R. AndersenFrederiksberg Garden1. Bronze2009
LeifHansenNykøbing Falster Garden1. Bronze2009
Gert SkovlodHattesenPeder Most Garden1. Bronze2009
Jan Elbert OlsenRoskilde Garden1. Bronze2009
HarryKristiansenSakskøbing Tambourkorps1. Bronze2009
HanneJensenSnedsted Tambourkorps1. Bronze2009
RenéSchmidtVejen Garden1. Bronze2009
HellaHattesenDen Sønderjyske Garde2. Sølv2009
HeidiEngelbrechtLandsgardeforeningen2. Sølv2009
Karsten MellonHansenRoskilde Garden2. Sølv2009
BrianIversenVejen Garden2. Sølv2009
AnneNorupAarhus Garden2. Sølv2009
HenningHansenLandsgardeforeningen3. Guld2009
ReneNielsenBornholmer Garden1. Bronze2010
HenrikJuul-PedersenBrovst Pigegarde1. Bronze2010
HanneIversenDen Sønderjyske Garde1. Bronze2010
HenryIversenDen Sønderjyske Garde1. Bronze2010
Margit JørgensenFaxe Garden1. Bronze2010
BenteRahbekFrederiksberg Garden1. Bronze2010
Kasper KnørrNielsenGjøngegarden1. Bronze2010
Dorthe BachNielsenHolbæk Garden1. Bronze2010
CarianaChristensenMorsø Garden1. Bronze2010
DianaChristensenMorsø Garden1. Bronze2010
TomRatjenVarde Garde1. Bronze2010
HenningDaugaardVejen Garden1. Bronze2010
Kevin HjorthAndersenLandsgardeforeningen2. Sølv2010
PeterNilssonBrovst Pigegarde1. Bronze2011
Helle GaardWeisDanehofgarden1. Bronze2011
RenéKarlsenFrederiksberg Garden1. Bronze2011
Hans VestmannJensenHinnerup Garden1. Bronze2011
JytteNielsenOdense Pigegarde1. Bronze2011
Vanessa GuldborgJensenSakskøbing Tambourkorps1. Bronze2011
Anne MariePedersenSakskøbing Tambourkorps1. Bronze2011
MichaelFischerTordenskioldgarden1. Bronze2011
SørenVistisenVejen Garden1. Bronze2011
KennethHoumannFrederiksberg Garden2. Sølv2011
BjarneNielsenRanders Pigegarde2. Sølv2011
HenrikDyrvigRoskilde Garden2. Sølv2011
CasperFacius6. juli garden1. Bronze2012
RolfPersson6. juli garden1. Bronze2012
BirgitteMakholmAllerød-Spejdernes Tamburkorps 1. Bronze2012
VillyChristensenBrovst Pigegarde1. Bronze2012
ToveJensenHinnerup Garden1. Bronze2012
SusanneAndersenHolbæk garden1. Bronze2012
Anne-GretheLarsenSkælskør Marinegarde1. Bronze2012
ChristianThoudahlLandsgardeforeningen2. Sølv2012
Rikke MarinPetersenRuds-Vedby Garden2. Sølv2012
MarianneBech HansenHolbæk Garden1. Bronze2013
SolveigRye JacobsenHinnerup Garden1. Bronze2013
PerVestergaardRuds-Vedby Garden1. Bronze2013
ChristianHauge Svendsen6. juli garden1. Bronze2013
SørenLauridsenBornholmer Garden1. Bronze2013
RonnySørensenPrins Jørgens Garde2. Sølv2013
Hans JørgenLarsenBrovst Pigegarde2. Sølv2013
Leif NørgårdHobro Garden1. Bronze2014
Morten BohnMathiesenSakskøbing Tambourkorps1. Bronze2014
Niklas WestmannJensenHinnerup Garden1. Bronze2014
Sara BehrensenGjøngegarden1. Bronze2014
Sonja Christensen6. juli Garden1. Bronze2014
Tonny KjærsgaardJensenSkjern Garden1. Bronze2014
DanNielsenBrovst Pigegarde1. Bronze2015
GitteNielsenBrovst Pigegarde1. Bronze2015
VivianJensenHolbæk Garden1. Bronze2015
Erik LyhnePetersenRingkøbinggarden1. Bronze2015
Pernille SommerMikkelsenSkjern Garden1. Bronze2015
BenjaminHansenBornholmer Garden1. Bronze2015
SabrinaPedersenAalborg Garden2. Sølv2015
PiaPovlsen6. Juli Garden1. Bronze2015
Dorthe HansenJuelsminde Pigegarde1. Bronze2016
MogensHelmerOdder Garden1. Bronze2016
SusanneMarkussenAalborg Garden1. Bronze2016
UffeBressingSakskøbing Tambourkorps 4. Greve Ingolf2017
Ann-MichelleHolmboeOdense Pigegarde4. Greve Ingolf2017
Dorthe HSørensenRosenholm Tamburkorps1. Bronze2017
Merete StryhnLohseSakskøbing Tambourkorps1. Bronze2017
Anette BraadIllumOdense Pigegarde1. Bronze2017
Peter BjørnThomsenHolbæk Garden1. Bronze2017
Bjarne ReftstrupJensenVarde Garden1. Bronze2017
Bente ØsterSkouSkive Garden1. Bronze2017
Jens ChristianLietzenVejen Garden1. Bronze2017
MarianStengaardDaglig leder af LGF Shop2. Sølv2017
Christian WeisJensenRejseselskabet OurWorld2. Sølv2017
Jan HansenLGF Overdommer3. Guld2017
StanleyMichaelski Jr.LGF Dommer4. Greve Ingolf2017
Ida SavkovØstergaardAalborg Garden4. Greve Ingolf2018
Axel SteenNielsenSkælskør Marinegarde4. Greve Ingolf2018
Stine Friis PetersenVejen Garden1. Bronze2018
Michael BoDybdalHinnerup Garden1. Bronze2018
Thomas WintherPetersenVejen Garden1. Bronze2018
HelleRelundSkjern Garden1. Bronze2018
Alice SønderupSkjern Garden1. Bronze2018
Lene AgerRuds-Vedby Garden1. Bronze2018
Svend KvistGraversenHolstebro Musikkorps1. Bronze2018
Eva KildebækGraversenHolstebro Musikkorps1. Bronze2018
BenjaminThoudahlOdsherred Garden1. Bronze2018
Berit HandegardNorges Musikkorps Forbund3. Guld2018
Louise HoffmannLarsenOdense Pigegarde1. Bronze2019
Jens Tackmann6. Juli Garden1. Bronze2019
NielsLundbye-ChristensenAalborg Garden1. Bronze2019
Rene BorchersenKappeSakskøbing Tambour & Brassband1. Bronze2019
Zascha FladskjærNyborgMorsø Garden1. Bronze2019
Ann-Sofie KofodAgerRuds-Vedby Garden1. Bronze2019
CamillaAndersenNykøbing Falster Garden1. Bronze2019
IbMathisenSlagelse Garden1. Bronze2019
SusanneDalmoseBlæseorkestret Søndermarken1. Bronze2019
TheissSimonsenHolbæk Garden1. Bronze2019
Rene Christian JCarstensenDen Sønderjyske Garde, Aabenrå1. Bronze2019
Ole HøgsfeldtThomsenSkjern Garden1. Bronze2019
Mette Munk-PoulsenRosenholm Tamburkorps1. Bronze2019
Birthe EigaardSkive Garden1. Bronze2019
Nicolai MangorNielsenHolbæk Garden2. Sølv2019
Kevin HjorthAndersenRoskilde Garden3. Guld2019
KirstenNielsenLGFs Næstformand3. Guld2019
Marianne HenriksenLGF Hjælpestab2. Sølv2019
RikkeBelling LGF Hjælpestab2. Sølv2019