DM for Bygarder 2022

RESULTATLISTEN for DM for Bygarder 2022 kan læses her:


7.-10. juli 2022 afholder Landsgardeforeningen og Slagelse Garden Danmarksmesterskaber for Bygarder i Slagelse.
Der konkurreres i harmoni, brassband, trommekorps, tambourkorps, juniorkatagorier, bymarch og tattoo.
Alle koncertkategorier afvikles i Spar Nord Arena Slagelse.
– Fredag d. 8. juli: Tambour og tromme fra kl. 9.30
– Lørdag d. 9. juli: harmoni og brass ligeledes fra kl. 9.30.
– Søndag d. 10. juli: Tattoo/show-konkurrence på Harboe Arena Slagelse

Derudover, afvikles der stjernemarch i byen torsdag eftermiddag d. 7. juli, efterfulgt af åbning på Harboe Arena, og bymarch-konkurrence omkring Nytorv fredag eftermiddag fra kl. 15.30 d. 8. juli som begge kan overværes gratis.

Der kan købes dagsbilletter til fredag, lørdag og søndag, samt partout for hele perioden.

0 til 5-årige kan deltage gratis, mens 6 til 12-årige kan deltage med børnebillet.


KONKURRENCEPROGRAM – DM FOR BYGARDER 2022:

Torsdag d. 7. juli:

Stjernemarch i Slagelse By kl. 16.00 (Udenfor konkurrence)

Rute 1:

Antvorskov Skole, Astersvej, Priorgade, Slotsgade, Gammel Torv, Rosengade, Schweizerpladsen

Fælles afsluttende rute:

Nygade, Nytorv, Skovsøgade, Fruegade, gennem anlægget (park), krydse parkvej til Stadion.

Garder på denne rute:

Odder Garden
Skjern Garden
Juelsminde Pigegarde
Peder Most Garden
Hinnerup Garden
Skive Garden
Greve Pigegarde

Rute 2:

Willemoesvej, Marievangsvej, Vestergade, Oehlenschlægersgade, Herrestræde, Løvegade, Schweizerpladsen

Fælles afsluttende rute:

Nygade, Nytorv, Skovsøgade, Fruegade, gennem anlægget (park), krydse parkvej til Stadion.

Garder på denne rute:

Danehof Garden
Horsens Garden
Ruds-Vedby Garden
Det Fynske Slagtøjsakademi
Jammerbugt Garden
Aalborg Garden
Skælskør Marinegarde

Rute 3:

Nymarksskolen, Øster Allé, Østerbro, Jernbanegade, Schweizerpladsen.

Fælles afsluttende rute:
Nygade, Nytorv, Skovsøgade, Fruegade, gennem anlægget (park), krydse parkvej til Stadion.

Garder på denne rute:

6. juli Garden
Gladsaxe Garden
Vedbæk Garden
Roskilde Garden
Holbæk Garden
Slagelse Garden


Fredag d. 8. juli:

Tambourkorps Junior kl. 09.30-09.50 – Spar Nord Arena

Tambourkorps kl. 09.54-12.14 – Spar Nord Arena

Trommekorps Junior kl. 13.15-13.39 – Spar Nord Arena

Trommekorps kl. 13.47-15.47 – Spar Nord Arena

Bymarch kl. 15.30-17.58 – Slagelse midtby

Den Frie kl. 19.25-20.30 – Spar Nord Arena

Lørdag d. 9. juli:

Brass band Junior kl. 09.30-09.42 – Spar Nord Arena

Brass Band kl. 09.48-13.48 – Spar Nord Arena

Harmoniorkester Junior kl. 14.00-14.12 – Spar Nord Arena

Harmoniorkester kl. 14.18-15.42 – Spar Nord Arena

Søndag d. 10. juli:

Tattoo/Show kl. 12.30-15.06 – Harboe Arena

SE RESULTATLISTEN for DM 2019 HER